Demencja mieszka w jelitach..



Do niedawna jeszcze uważano, że jelita spełniają proste zdania:

  • zakończenie procesu trawienia pokarmu,
  • wydobycie z niego możliwie najwięcej składników odżywczych,
  • wydalenie pozostałości w postaci kału.

Jednak w świetle wielu ostatnich badań, należy rozszerzyć jego zakres i to znacząco..

Do niedawna jeszcze uważano, że w jelitach występują bakterie i wszystkie są szkodliwe, ale nie dziś. Wiele bakterii jelitowych uznaje się obecnie za istotne dla zdrowia (probiotyki) – nie tylko jeśli chodzi o ich działanie miejscowe w jelitach, lecz dla zdrowia całego organizmu.

Patogeny (bakterie, wirusy, grzyby, nicienie, roztocza, pierwotniaki…) są obecnie coraz bardziej łączone z całą masą chorób, w tym z demencją i słusznie..


Cieknące jelita

Według szacunków istnieje 5 tys. szczepów bakterii jelitowych (tzw. mikrobiom jelitowy). Niektóre z nich są korzystne, ale wiele innych wprost przeciwnie, zaburza wiele procesów metabolicznych. Jedne trzymają „w ryzach” drugie, jeśli złe dominują zachodzi dysbioza (nierównowaga jelitowa) – w zależności od występujących patogenów i ich reaktywności mówimy wówczas o przyczynach bardzo wielu chorób.

Już w latach 90 – prof. Theron Randolph (USA) oraz prof. Jonathan Brostoff i dr Damien Downing (Wielka Brytania) wskazywali, że w jelitach może leżeć przyczyna wielu chorób.

Jednym z ich pierwszych odkryć było to, że dysbioza jelitowa powoduje miejscowy stan zapalny, co prowadzi często do perforacji ścian jelit. Odkryto że tzw. zespół nieszczelnego jelita powoduje alergie i nietolerancje pokarmowe, jak również poważne choroby jelit, w tym: zespół jelita drażliwego i chorobę Leśniowskiego-Crohna. Obecnie poszerzono ten pakiet o: otyłość, zapalenie wątroby, toczeń, celiakia, cukrzycy typu 1, a nawet o niektóre nowotwory, choroby psychiczne, choroba Parkinsona.


Jelita – drugim mózgiem..

Coraz więcej badań wskazuje na bardzo ścisły związek pomiędzy mózgiem a jelitami, są fizycznie połączone przez nerw błędny. Co więcej, komunikacja między nimi nie jest jednostronna lecz obustronna: jelito wysyła sygnały do mózgu i odwrotnie.

Niektóre bakterie jelitowe produkują substancje identyczne do występujących w mózgu np. serotoninę (główny neuroprzekaźnik) i dopaminę.

Jeszcze do niedawna uważano, że obie były produkowane wyłącznie w mózgu, obecnie sądzi się, że produkują je bakterie w jelitach..

Jednym z najbardziej ekscytujących odkryć jest związek pomiędzy dysbiozą jelitową i autyzmem – chodzi o badania częściowo zapoczątkowane przez dr. Andrew Wakefielda. Również wśród osób starszych schorzenia neurologiczne coraz bardziej łączy się z mikrobiomem jelitowym oraz mitochondriami, na przykład choroba Parkinsona.

Z tego można wysnuć prosty wniosek, że oddziaływując na mikrobiom jelitowy, na określone patogeny np. w chorobie Parkinsona wyspecyfikowano bakterię: Nocardia Asteroides – można wpływać na wiele objawów. Oczywiście jest to zbyt daleko idące uproszczenie, gdyż w procesie dysbiozy jelitowej uczestniczy wiele innych patogenów, które mają wpływ na chorobę Parkinsona.

Osobną sprawą są mitochondria, w których następują specyficzne reakcje (m.in. utlenianie, stany zapalne). Właśnie te ogólnoustrojowe reakcje zapalne pokonują barierę krew-mózg, a to co z kolei sprzyja „neurozapaleniu i ostatecznie neurodegeneracji”. Tak wynika z najnowszego przeglądu dowodów, pochodzących z badań przeprowadzonych na zwierzętach (Mol Neurobiol, 2019; 56: 1841–51; Brain, 2020; 143:3077–88).

Badania na duńskim Uniwersytecie w Aarhus wykazują, że choroba Parkinsona może rozpocząć się w jelitach i rozprzestrzenić na mózg.

Podobne badania zaczynają się potwierdzać co do choroby Alzheimera. Amerykańscy badacze ustalili, że zmiana bakterii jelitowych u myszy może zapobiec tworzeniu płytek beta-amyloidu w mózgu, które mają związek z chorobą Alzheimera.


Demencja

Włoscy neurolodzy (prof. Giovanni Frisoni) porównali grupę 150 seniorów w wieku 65-85 lat, spośród których 90 miało zdiagnozowaną chorobę Alzheimera, a reszta była w pełni władz umysłowych. Tomografie mózgu osób z demencją potwierdziły typowe objawy tego zaburzenia – płytki amyloidowe w mózgu. Kiedyś uważano je za podstawową przyczynę choroby, obecnie są uznawane za jej skutek.

Następnie naukowcy zbadali profil bakterii jelitowych osób cierpiących na chorobę Alzheimera oraz porównano go z profilem zdrowych umysłowo seniorów. Jak można się domyśleć oba mikrobiomy różniły się w sposób znaczący, chodziło tu przede wszystkim o reaktywność oraz poziom jakościowo-ilościowy występujących pasożytów.

Naukowcy odkryli ponad to specyficzne „markery zapalne” produkowane przez bakterie jelitowe, które ściśle korespondowały z obecnością płytek amyloidowych. Nie wykryto ich we krwi zdrowych umysłowo uczestników badania. To z kolei potwierdził Amerykański zespół badawczy z Wisconsin.


Podsumowanie

Demencja to straszna choroba, a częstość jej występowania w ostatnich latach gwałtownie rośnie. Demencja rywalizuje z rakiem i chorobami serca, jako przyczyna zgonów. Obecnie nie ma na nią skutecznego lekarstwa..

Czy odpowiedzią może być sterowanie bakteriami jelitowymi?

Z przeprowadzonych badań i obserwacji, dochodzimy do tego, że w dużym stopniu można oddziaływać na mikrobiom jelitowy oraz mitochondria i chromosomy (np. chromosomy w chorobie Parkinsona: 1, 4, 5, 6, 12) na reaktywność wielu patogenów. Niezbędna jest do tego większa ilość badań oraz współpraca specjalistów.


———————–

Na stronie przedstawiamy informacje ogólnie dostępne w Internecie oraz nasze obserwacje – zebrane w kompendium wiedzy na dany temat. Decyzja odnośnie ich zastosowania leży wyłącznie po stronie osoby odwiedzającej nasz portal. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich zastosowanie.

NOTA PRAWNA
Wyłączenie Odpowiedzialności      WIĘCEJ >>
Prawa autorskie      WIĘCEJ >>