DZIAŁANIE NIEPOŻĄDANE LEKÓW..

To że leki mają (a mają) działanie uboczne słyszeliśmy lub wiemy od dawien dawna, jednak ciągle za mało się o tym mówi.. Brak świadomości powoduje, że ustawiamy się do coraz nowych kolejek do specjalistów, wykupując coraz to nowe, „doskonalsze” specyfiki.. a może właśnie o to chodzi?!!

Z jednej strony jesteśmy bombardowani i zalewani reklamami leków i specyfików, które „przecież pomagają?!”.. – czyli znoszą jedynie objawy i to nie do końca.. Szczególnie myślę tu o chorobach: przewlekłych, neurodegeneracyjnych, autoimmunologicznych, układowych, idiopatycznego pochodzenia np. o chorobie PARKINSONA.

A z drugiej strony słyszymy zapewnienia:

Cóż choroba się rozwija, albo..

Musimy to sprawdzić, skieruję Pana (Panią) do (następnego) specjalisty..

A to z kolei skutkuje przypisywaniem nowych medykamentów..

Niestety często z upływem czasu „nasze choroby się pogłębiają”, tzn. objawy naszych chorób. Widzimy jak objawów przybywa lub pojawiają się zupełnie nowe, a może to nowe schorzenia? Idziemy więc do następnego lekarza, a ten kieruje nas do następnego specjalisty.. i/lub przypisuje nowe leki.. ponoć jeszcze bardziej skuteczniejsze.. I tak dalej i tak dalej..

A przecież chodzi tu o nasze zdrowie, a nie o jakiś eksperyment naukowy. Nie jesteśmy jakimiś myszami! Nie jesteśmy przedmiotem lecz podmiotem, który łoży przecież na te „prace badawcze”.. o tym się często zapomina. Więc możemy i powinniśmy zadawać pytania i mieć wątpliwości w tym względzie i oczekiwać odpowiedzi. Niestety system ogranicza nasze wątpliwości..

– Skończył się Pana/Pani czas.. Następny proszę.

No chyba, że jesteś prywatnie.. To zmienia postać rzeczy..

Niestety większość lekarzy ignoruje działania uboczne leków. Rzadko który lekarz kontroluje interakcje z innymi lekami przyglądając się wszystkim przypisanym lekom pacjentowi. A jest to szczególnie ważne, gdy pacjent bierze po kilkanaście czy kilkadziesiąt leków w ciągu doby.. Wówczas może się zdarzyć, że jedne leki znoszą działanie innych leków lub wchodzą w interakcje z nimi.

NIEBEZPIECZNE INTERAKCJE LEKÓW..

Niemal każdy lek jest obostrzony:

  • przeciwwskazaniami,
  • działaniami ubocznymi,
  • interakcjami z innymi lekami,

.. a jest tego tyle zapisanego w ulotkach i to napisane tak małą czcionką, że gdyby było pisane normalną czcionką (np. 12), to byłaby za każdym razem pokaźna broszura od kilku do kilkunastu stron, a nawet i więcej. A tak, to któż jest to w stanie przeczytać?

Przyjmowanie już kilku leków jednocześnie niesie ze sobą ryzyko wzajemnego oddziaływania między nimi. W efekcie może dojść do odmiennego, niż deklarowane przez producenta, działania na organizm. Przyjmuje się zasadę, że im więcej leków pacjent przyjmuje, tym jest większe ryzyko niekorzystnych interakcji pomiędzy nimi.

Problem ten dotyczy zwłaszcza osób starszych, leczonych na kilka schorzeń jednocześnie i które zmuszone są przyjmować nawet kilkanaście farmaceutyków naraz.

Z jednej strony leki mogą wzajemnie osłabiać lub wzmacniać swoje działanie, co jest również bardzo istotne. Zażywanie niektórych preparatów jednocześnie może również wydłużać lub znacząca skracać działanie terapeutyczne. Możliwe jest również, w wyniku połączenia kilku substancji czynnych, pojawienie się nowego działania, często toksycznego.. Dlatego tak ważna jest świadomość w tym względzie i zestawiania interakcji. Ale kto to ma robić?

PRZGLĄDARKI INTERAKCJI LEKÓW

Na szczęście w Internecie istnieją przeglądarki internetowe, na których można sprawdzić:

  1. Interakcje między lekami..
  2. Interakcje leków z alkoholem..
  3. Interakcje leków z żywnością..

Wystarczy wpisać w przeglądarkę: interakcje leków.

NA PRZYKŁADZIE CHOROBY PARKINSONA..

Znajomy od 15 lat choruje i jest leczony na chorobę Parkinsona. W międzyczasie przybywa coraz więcej nowych objawów.

Lekarze zapewniają go, że to: normalne bo choroba się rozwija – przypisując coraz to nowe leki, gdyż na stare się już uodpornił..

Jednak niepokoi go i słusznie, że objawów nie ubywa a raczej przybywa i zamiast być lepiej jest coraz gorzej.. Tym bardziej, że nowe leki działają „gorzej”, a przypisywanie innych dawek też nie jest rozwiązaniem. Woli powrócić do wcześniej przepisanych leków.. co komunikuje specjalistom.. lecz bez skutku. Oni przecież wiedzą lepiej, a objawy dalej się pogłębiają.. jakaś paranoja..

Zaproponowaliśmy mu, aby razem z żoną wypisali uboczne działanie wszystkich leków przypisanych na chorobę Parkinsona. I jakież było ich zdumienie, gdy zapisali cztery kartki papieru (8 stron)..

Wiele z objawów z różnych leków się pokrywało.., czyli że występowały np. zawroty głowy lub omamy, drżenia kończyn, opuchlizna kończyn dolnych itd. Czyli przyjmujesz jakiś lek i możesz się liczyć z tym, że na jedno może pomóc, ale na dziesięć innych zaszkodzić..?! Jeśli więc przyjmujesz np. 10 leków, a każdy z nich może przynieść teoretycznie 10 innych dolegliwości (dodatkowych objawów).. to życzę powodzenia.

Gdzie tu sens, gdzie tu logika? No i właśnie szukamy tej logiki.

Po wypisaniu działań ubocznych leków znajomi unaocznili sobie, że coś tu nie gra. Zaproponowaliśmy ponowną konsultację lekarską i racjonalną weryfikację. Efektem czego lekarz odstawił kilka medykamentów, które jak stwierdził… (..).  

Dla ciekawości poniżej zamieszczam zestaw działania niepożądanego tylko jednego leku (nie podam nazwy z wiadomych względów..), abyśmy mieli świadomość, że rozwój naszej choroby niekoniecznie może być związany z jej rozwojem.. lecz z działaniem ubocznym bądź interakcją leków z innym lekiem..

Wyciągnięcie wniosków pozostawiam Wam..

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE leku.. (nazwy nie podam..)

  • Bardzo często: bezsenność (19%), zawroty głowy (11%), senność (13%), ból głowy (21%), biegunka (18%), nudności (24%), suchość błony śluzowej jamy ustnej (14%), zaburzenia ejakulacji (14%), zmęczenie (10%).
  • Często: zapalenie gardła, jadłowstręt, nasilone łaknienie, depresja, depersonalizacja, koszmary senne, lęk, pobudzenie, nerwowość, zmniejszenie libido, bruksizm, parestezje, drżenie, hipertonia, zaburzenia smaku, zaburzenia koncentracji, zaburzenia widzenia, szumy uszne, kołatanie serca, uderzenia gorąca, ziewanie, ból brzucha, wymioty, zaparcia, niestrawność, wzdęcia, wysypka, nadmierna potliwość, bóle mięśniowe, zaburzenia czynności seksualnych, zaburzenia wzwodu, ból w klatce piersiowej.
  • Niezbyt często: zakażenia górnych dróg oddechowych, nieżyt nosa, omamy, nastroje euforyczne, apatia, zaburzenia myślenia, drgawki, mimowolne skurcze mięśni, zaburzenia koordynacji, hiperkineza, amnezja, osłabienie czucia, zaburzenia mowy, położeniowe zawroty głowy, migrena, ból ucha, tachykardia, nadciśnienie tętnicze, nagłe zaczerwienienie skóry, skurcz oskrzeli, duszność, krwawienia z nosa, zapalenie przełyku, dysfagia, guzy krwawnicowe, nadmierne wydzielanie śliny, zaburzenia języka, odbijanie ze zwracaniem treści żołądkowej, obrzęk okołooczodołowy, plamica, łysienie, zimne poty, suchość skóry, pokrzywka, choroba zwyrodnieniowa stawów, osłabienie mięśni, ból pleców, tiki mięśniowe, nocne oddawanie moczu, zatrzymanie moczu, wielomocz, częstomocz, zaburzenia związane z oddawaniem moczu, krwawienia z pochwy, zaburzenia czynności seksualnych u kobiet, złe samopoczucie, dreszcze, gorączka, astenia, pragnienie, zmniejszenie masy ciała, zwiększenie masy ciała.
  • Rzadko: zapalenie uchyłków jelita, zapalenie żołądka i jelit, zapalenie ucha środkowego, nowotwory, powiększenie węzłów chłonnych, hipercholesterolemia, hipoglikemia, zaburzenia konwersyjne, uzależnienie od leku, zaburzenia psychotyczne, agresja, paranoja, wyobrażenia samobójcze, lunatyzm, przedwczesny wytrysk, śpiączka, choreoatetoza, dyskineza, przeczulica, zaburzenia czucia, jaskra, zaburzenia wydzielania łez, ubytki pola widzenia, podwójne widzenie, światłowstręt, krwawienie do komory przedniej oka, rozszerzenie źrenic, zawał mięśnia sercowego, bradykardia, zaburzenia sercowe, niedokrwienie obwodowe, skurcz krtani, hiperwentylacja, niedotlenienie, świst krtaniowy, dysfonia, czkawka, smołowate stolce, obecność świeżej krwi w kale, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, owrzodzenie języka, zaburzenia zębów, zapalenie języka, owrzodzenie ust, zaburzenia czynności wątroby, zapalenie skóry, zapalenie pęcherzowe skóry, wysypka grudkowa, nieprawidłowa struktura włosów, nieprawidłowy zapach skóry, zaburzenia kości, skąpomocz, nietrzymanie moczu, opóźnienie w oddawaniu moczu, krwotok miesiączkowy, zanikowe zapalenie sromu i pochwy, zapalenie żołędzi i napletka, upławy, bolesny wzwód prącia, mlekotok, przepuklina, zwłóknienie w miejscu wstrzyknięcia, zmniejszenie tolerancji lekowej, zaburzenia chodu, zwiększenie aktywności AlAT, AspAT, nieprawidłowości związane z nasieniem, urazy, zabieg rozszerzania naczyń.
  • Częstość nieznana: leukopenia, małopłytkowość, reakcje nadwrażliwości (w tym reakcje anafilaktyczne), hiperprolaktynemia, niedoczynność tarczycy i zespół nadmiernego wydzielania ADH, hiponatremia, koszmary senne (intensywne sny), myśli lub zachowania samobójcze, zaburzenia ruchowe (w tym zaburzenia pozapiramidowe, takie jak: hiperkinezja, hipertonia, zgrzytanie zębami i zaburzenia chodu), omdlenia, objawy związane z zespołem serotoninowym (np.: pobudzenie, splątanie, obfite pocenie się, biegunka, gorączka, nadciśnienie tętnicze, sztywność, tachykardia; częstsze przy jednoczesnym stosowaniu innych leków serotoninergicznych), akatyzja i niepokój psychoruchowy, zaburzenia widzenia, nieprawidłowe krwawienia (np. z nosa, z przewodu pokarmowego lub obecność krwi w moczu), zapalenie trzustki, ciężkie choroby wątroby (w tym zapalenie wątroby, żółtaczka i niewydolność wątroby) oraz bezobjawowe podwyższenie aktywności transaminaz, ciężkie reakcje skórne (w tym rzadko: zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka), obrzęk naczynioruchowy, obrzęk twarzy, nadwrażliwość na światło, świąd, ból stawów, skurcze mięśni, ginekomastia, nieregularne miesiączkowanie, obrzęk obwodowy, nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, zaburzenia czynności płytek krwi, zwiększone stężenie cholesterolu we krwi.
  • U pacjentów w wieku ≥50 lat istnieje zwiększone ryzyko złamań kości (mechanizm nie jest znany). U pacjentów w podeszłym wieku istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia klinicznej istotnej hiponatremii.
  • Dzieci i młodzież: bardzo często: ból głowy (22%), bezsenność (21%), biegunka (11%), nudności (15%); często: ból w klatce piersiowej, mania, gorączka, wymioty, jadłowstręt, labilność emocjonalna, agresja, pobudzenie, nerwowość, zaburzenia uwagi, zawroty głowy, hiperkinezja, migrena, senność, drżenia, zaburzenia widzenia, suchość w jamie ustnej, niestrawność, koszmary senne, zmęczenie, nietrzymanie moczu, wysypka, trądzik, krwawienie z nosa, wzdęcia; niezbyt często: wydłużenie odcinka QT w EKG, próby samobójcze, drgawki, zaburzenia pozapiramidalne, parestezje, depresja, omamy, plamica, hiperwentylacja, niedokrwistość, zaburzenia czynności wątroby, zwiększone stężenie AlAT, zapalenie pęcherza, opryszczkę, zapalenie ucha zewnętrznego, ból uszu, ból oczu, rozszerzenie źrenicy, złe samopoczucie, krwiomocz, wysypka krostkowa, nieżyt nosa, urazy, zmniejszenie masy ciała, skurcze mięśni, nieprawidłowe sny, apatia, białkomocz, częstomocz, wielomocz, ból piersi, zaburzenia miesiączkowania, łysienie, zapalenie skóry, zaburzenia skórne, nieprawidłowy zapach skóry, pokrzywka, bruksizm, uderzenia gorąca. Odstawienie sertraliny (zwłaszcza nagłe) często wywołuje objawy odstawienia: zawroty głowy, zaburzenia czucia, (w tym parestezje), zaburzenia snu (w tym bezsenność i intensywne sny), pobudzenie lub lęk, nudności i (lub) wymioty, drżenie mięśni, ból głowy.

———————–

Na stronie przedstawiamy informacje ogólnie dostępne w Internecie oraz nasze obserwacje – zebrane w kompendium wiedzy na dany temat. Decyzja odnośnie ich zastosowania leży wyłącznie po stronie osoby odwiedzającej nasz portal. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich zastosowanie.

NOTA PRAWNA
Wyłączenie Odpowiedzialności      WIĘCEJ >>
Prawa autorskie      WIĘCEJ >>